تورم

در جدیدترین رتبه‌بندی کشورها از نظر داشتن نرخ تورم کمتر، ایران با داشتن نرخ تورم 19 درصدی در پایان سال 2007 میلادی در ردیف 176 این کشور در میان 180 کشور جهان قرار گرفت.

به گزارش «الف» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی صندوق بین‌المللی پول، در این رتبه‌بندی تنها چهار کشور اریتره، گینه، میانمار، زیمباوه با داشتن نرخ‌های تورم به ترتیب (22.7، 23.4، 36.9 و 16170 درصد) از ایران تورم بیشتری داشته‌اند و 175 کشور دیگر جهان از نرخ تورمی کمتر از ایران برخوردار بوده‌اند.

در این رتبه‌بندی، کشورهای ژاپن و نیجر با داشتن نرخ تورم صفر درصد دارای کمترین نرخ تورم هستند و نرخ تورم در 87 کشور کمتر از 5 درصد و نرخ تورم در 156 کشور نیز کمتر از 10 درصد بوده است.

طبق برنامه چهارم توسعه (جدول یک پیوست برنامه) قرار بود در سالهای 84 تا 88 نرخ تورم در کشورمان در سطح 9.9 درصد مهار شود، اما با روی کار آمدن دولت جدید در تابستان سال 1384، دولت جدید هدف اصلی خود را «افزایش طرح‌های عمرانی» اعلام کرد و با چاپ و تزریق صدها هزار میلیارد ریال پول به اقتصاد ایران (در ازای برداشت از حساب ذخیره ارزی)، عملاً طی دو سال اول کار خود نقدینگی را به حدود دو برابر افزایش داد.

dfd

در زمستان 84 و به هنگام تقدیم اولین بودجه دولت نهم، اقتصاددانان مجلس به شدت نسبت به تورم‌زا بودن افزایش شدید بودجه‌های عمرانی به دولت هشدار دادند، اما از سوی برخی از هواداران دولت، بدخواه و کینه‌جو معرفی و متهم به سیاه‌نمایی شدند.

دکتر داوودی معاون اول رئیس جمهور روز سوم اردیبهشت ماه در مراسم تودیع دکتر داوود دانش جعفری برای نخستین بار رسماً اعلام کرد که دولت افزایش طرح‌های عمرانی و کاهش نرخ بیکاری را به مهار تورم اولویت می‌دهد و تزریق نقدینگی به اقتصاد و ایجاد تورم را به عنوان هزینه افزایش طرح‌های عمرانی و کاهش نرخ بیکاری پذیرفته است.

/ 0 نظر / 6 بازدید