mba

 تاریخچه:

در ایران اولین دوره مدیریت اجرایی در دهه 70 میلادی توسط مرکزی تحت عنوان ICMS و با همکاری دانشگاه هاروارد راه اندازی شد که متاسفانه بعد از انقلاب مورد بی توجهی قرار گرفت و منحل گردید. دومین گام در این راستا توسط سازمان مدیریت صنعتی  برداشته شد که در اواخر دهه 60 شمسی اقدام به راه اندازی دوره مدیریت اجرایی کرد. سرانجام در سال ۱۳۷۸  دانشگاه علامه طباطبایی اولین دوره خود را آغاز کرد همچنین اول دهه 80 شمسی دانشگاه صنعتی شریف به اتکای وجهه منحصر به فرد خود اقدام به راه اندازی این رشته با توجه به نیاز شدید کشور نمود. در حال حاضر علاوه بر سازمان مدیریت صنعتی, دانشگاههای تهران، و علم و صنعت ایران نیز دارای دوره کارشناسی ارشد با گرایش مدیریت اجرایی و دانشگاه شریف با گرایشMBA هستند. همچنین در دانشگاه آزاد اسلامی در دو واحد علوم تحقیقات تهران و اهواز پذیرش دانشجو در گرایش مدیریت اجرایی صورت می‌گیرد.

گرایش‌ها:

این رشته در حال حاضر دارای دوگرایش مدیریت اجرایی و MBA می‌باشد. امکان حضور داوطلبان از تمامی رشته ها اعم از فنی مهندسی, علوم تجربی, انسانی و... در رشته مدیریت اجرایی وجود دارد.

واحدهای درسی در دانشگاه:

بطور خلاصه برنامه آموزشى دوره کارشناسى ارشد مدیریت اجرایى بصورت زیر می‏باشد:

الف- دروس جبرانی:

ردیف

نام درس

واحد

1

تحقیق در عملیات

3

2

احتمال و آمار مهندسى

3

3

مدیریت عملیات I مقدماتى

3

4

اصول مدیریت و تئورى سازمان

3

ب- دروس اصلى

ردیف

نام درس

واحد

1

مدیریت سازمانهاى پیچیده دیدگاه استراتژیک (با کارگاه آموزشى)

2

2

مدیریت منابع انسانی:- تحلیل رفتارى و مدیریت منابع انسانى (با کارگاه آموزشى)

2

3

مدیریت منابع مالی:- حسابدارى مدیریت

2

4

- مدیریت مالى و اقتصاد مدیریت

2

5

- مدیریت تکنولوژى و نوآورى

2

6

- مدیریت طرحهاى توسعه

2

7

مدیریت بازار:- بازاریابى

2

8

- بازرگانى بین المللى

2

9

مدیریت اطلاعات:- سیستم هاى اطلاعات مدیریت (با کارگاه آموزشى)

2

10

مهارت هاى عمومى مدیریت و مسائل جاری:

- مهارتهاى عمومى مدیریت (کارگاه آموزشى)

2

11

- مسایل جارى مدیریت اجرائى واحدهاى تولیدى، خدماتى و طرحهاى عمرانى (سمپوزیوم)

2

جمع

22

(1) براى هر واحد کارگاه آموزشى ساعاتى برابر دو واحد نظرى در نظر گرفته شده است.


ج- دروس اختیارى (5 یا 6 واحد)

ردیف

نام درس

واحد

1

مجموعه الف- مدیریت استراتژیک:

تحلیل محیط داخلى و بین المللى

2

2

- برنامه ریزى استراتژیک

2

3

- مدیریت تحول و اجراى برنامه هاى استراتژیک

3

4

- تحلیلى از استراتژیهاى سازمانى موفق و ناموفق

2

5

- پروژه

4

6

جمع

13

1

مجموعه ب: مدیریت تولید و عملیات:

- مدیریت تولید و عملیات پیشرفته

3

2

- پژوهش عملیات پیشرفته

2

3

- مدیریت واحدهاى خدمات

2

4

اقتصاد مهندسى

2

5

- پروژه

4

6

جمع

13

د- سمینار و پایان نامه

ردیف

نام درس

واحد

1

پایان نامه

4

آینده شغلی:

دوره کارشناسى ارشد مدیریت اجرائى به منظور پرورش کادر مدیریت اجرایى بنگاههاى تولیدى و خدماتى خصوصى، تعاونى و دولتى و نیز تأمین مدیر براى طرحهاى بزرگ عمرانى طراحى و ایجاد شده است. برنامه بهبود نظام مدیریت در سطح واحدهاى تولیدى و خدماتى از طریق رشته مدیریت اجرائى، لازمه دستیابى به اهداف خاص آموزشى زیر است:

? آماده کردن شرکت کنندگان براى قبول وظایف مدیریت از طریق آشنایى با آخرین دستاوردهاى دانش مدیریت و تقویت قابلیتهاى تحلیل، ابتکار، خطرپذیرى، ارتباطات، تصمیم گیرى و بالاخره رهبرى مؤسسات تابعه.

? ایجاد زمینه جهت ارتباط نزدیکتر و موثرتر میان مدیران و کادر مشاوران و کارشناسان مدیریت از طریق دستیابى به دیدگاهها و زبان مشترک علمى، در جهت استفاده بهینه مدیران از کادر مذکور.

از اینرو انتظار مى رود شرکت کنندگان این رشته مهارتهاى زیر را کسب نمایند:

? نگرش علمى به مدیریت: این مهم از طریق آشنائى وسیع با تجربیات دنیاى صنعتى و پژوهش هاى معمول در رشته مدیریت و نیز پى بردن به اهمیت نگرش علمى به مسایل مدیریت محقق خواهد شد که در آنصورت از تفکر یک بعدى، شتاب زدگى در عمل و پیش داورى درباره روشهاى کارآمد مدیریت که از ویژگى هاى نگرش غیرعلمى است پرهیز خواهد شد.

? کسب دانش مدیریت: آشنایى مدیران با تجربیات کشورهاى صنعتى و نیز تحقیقات اندیشمندان مدیریت موجب ارتقاء سطح دانش هایى در این زمینه مى شود و این امر از سوئى زمینه استفاده مؤثرتر از فنون جدید مدیریت را توسط مدیران فراهم مى کند و از سوى دیگر ارتباط و همکارى نزدیکترى میان مدیران و کارشناسان مدیریت ایجاد کرده موجب مى شود که مدیران از مشاوران و کادر ستادى خود بهتر استفاده کنند.

خلاصه : در سال های اخیر، رشته "مدیریت اجرایی" برای عده ای جذاب به نظر رسیده و به اعتقاد آنان این رشته بنا به دلایلی MBA ای با ویژگی های مثبت مضاعف می باشد.

مقایسه EMBA  و MBA

مجموعه مدیـریت‌ اجرایی‌ در ایران و در مقطع کارشناسی ارشد به سه گرایش 1) مـدیریت اجـرایی2  MBA (3) مدیریت امور شهری تقسیم می شود.

مدیریت اجرایی مخفف کلمه Executive Master of Business Administration   و MBA مخفف کلمه Master of Business Administration می باشد که در این جا برای سهولت تنها از نام مخفف MBA  استفاده می کنیم.
ضرایب دروس امتحانی مدیریت اجرایی به صورت زیر می باشد:

1.               زبان عمومی و تخصصی( انگلیسی) : 1

2.               استعداد و آمادگی تحصیلی ویژه رشته مدیریت : 2

3.               دانش مسایل روز در زمینه مدیریت مؤسسات تولیدی , خدماتی   و عمرانی  : 2

4.               نظریه های عمومی مدیریت : 2

5.               زبان فارسی : 1

6.               ریاضیات عمومی 1و 2 دوره فنی و مهندسی : 0

و ضرایب دروس امتحانی مدیریت MBA ،

1.               زبان عمومی و تخصصی ( انگلیسی) : 2

2.               استعداد و آمادگی تحصیلی ویژه رشته مدیریت : 2

3.               دانش مسایل روز در زمینه مدیریت مؤسسات تولیدی , خدماتی  و عمرانی  : 0

4.               نظریه های عمومی مدیریت : 1.5

5.               زبان فارسی : 0

6.               ریاضیات عمومی 1و 2 دوره فنی و مهندسی : 2.5

در سال های اخیر، رشته "مدیریت اجرایی" برای عده ای جذاب به نظر رسیده است و به اعتقاد آنان این رشته بنا به دلایلی MBA ای با ویژگی های مثبت مضاعف می باشد. در حالی که عده ای نیز معتقدند دانشجویان MBA به مراتب آموزش های کاملتری در زمینه مدیریت می بینند.

در حالی کهMBA با تئوری های روز مدیریت مرتبط است، کسانی که در رشته مدیریت اجرایی تحصیل می کنند یا تحصیل کرده اند سعی در افزایش تجارب شخصی دارند.

مدیریت اجرایی مدنظر اشخاص باتجربه است که به طور آگاهانه قصد دارند، توانایی خود را برای شکل دهی ایده هایشان بالا ببرند تا مهارت در مدیریت. در مقابل،MBA مورد تقاضای جوانترهاست که تمایل دارند مهارتشان را در مدیریت بالا ببرند.

در مدیریت اجرایی دید مدیریتی تر است اما در MBA نگاه فنی به مسائل مدیریتی بیشتر است.

اما آن چه که در این میان مشترک و البته مهم است این است که:

دوره کارشناسی ارشد MBA به صورت کارشناسی ارشد ناپیوسته و آموزشی است. باتوجه به نام این رشته، که نام انگلیسی کوتاه شده "کارشناسی ارشد مدیریت تجارت" است پیداست که دوره حداقل با دو سال آموزش همراه است، پس دوره کوتاه مدت مدیریت MBA که توسط برخی موسسات تبلیغ می شود نمی تواند مفهوم داشته باشد و کسانی که چنین تبلیغی می کنند در اشتباهند و باید نامی مناسب برای دوره های مدیریتی کوتاه مدت خود انتخاب کنند تا داوطلبان را نیز دچار اشتباه نکنند. این دوره در اکثر نظامهای آموزش عالی کشورهای پیشرفته و در حال توسعه ارائه میشود . باتوجه به اینکه فارغ التحصیلان رشته های مختلف و به خصوص رشته های فنی و مهندسی   وارد این دوره می شوند و باید با مبانی و اصول مدیریت علمی و دانش روز مدیریت در حوزه های مختلف آشنا شوند، طول دروه حداقل 2 و حد اکثر 3 سال بوده و تعداد واحدهای لازم برای فارغ التحصیل شدن بر خلاف سایر فوق لیسانسها که ۳۶ واحد است 58 واحد درسی است. بنابراین دانشجویان این دوره، مانند سایر دانشجویانی که در سایر نقاط جهان در این رشته به تحصیل می پردازند، برای تکمیل دوره خود در طی 2 سال یا 4 ترم باید به طور متوسط در هر نیمسال تحصیلی حدود 14 واحد درسی را بگذرانند. به این لحاظ دوره کارشناسی ارشد MBA ، دوره سنگین و پر کاری است و دانشجویانی که وارد این دوره میشوند باید از لحاظ استعداد و فرصت مطالعه و تحصیل در وضعیت خوبی قرار داشته باشند.

در پایان ذکر این نکته شاید خالی از لطف نباشد که امروزه MBA   حتی با گرایش هایی مانند تجارت الکترونیک و فن آوری اطلاعات نیز ارائه می شود که نشان از انعطاف پذیری بالا و نیاز روز افزون به فارغ التحصیلان این رشته است.